Audition Results

Advanced Audition Results | Fall 2020

Updated August 28, 1:43 PM

  • These results are only for in-person chamber wind and percussion groups, and string assignments into the live and virtual ensembles.
  • Other virtual placements are expected on Friday. 
  • All listings are alphabetical.
  • Be sure to enroll in the appropriate class right away as enrollment will be used to give key information for the first meetings. 
  • If you do not see your name, please contact Prof. Anthony Messina or Stephen Burian right away. 

Illinois Wind Symphony

Flute
Madison Booth
Yingyin Chen
Noah Livingston
Jae Hyun Moon
Brynna Parros

Oboe
Vincent Chang
Katie Pierce
Tyler Selvig 

Clarinet
Nathan Balester
Andrew Buckley
Nathan Hollis

Bassoon
Emily Kuhn
Ashley Watkins

Alto Saxophone
Scott Augustine
Jack Thorpe

Tenor Saxophone
Jonathan Dufresne

Baritone Saxophone
Jamal Brown

Trumpet
Sam Inmon
Sam Litt
AJ Peoples
Mike Tuleo
Logan Tsuji

Horn
Becca Frederick
Joe Goldstein
Rebecca Mills
Jessica Mingee

Trombone
Jorge Ernesto Alvizures
Daven Tjaarda-Hernandez
Reid Lasley

Euphonium
Jonathan Boudreaux
Garon Fok

Tuba
George Aberti
Cody Chesser

Percussion
Ryan Boone 
Fabian Correa
Noah Coughlen
Tanner Day
Matt Neuberger
​Lucas Sem

 

UI Symphony Orchestra - LIVE ENSEMBLE

Flute
Cheng, Peiyao
Escobar, Julia
Lee, Jean
Osinski, Zack

Oboe
Selvig, Tyler
Wattleworth, Mikaela

Clarinet
Balester, Nathan
Buckley, Andrew

Bassoon
Kuhn, Emily
Watkins, Ashley

Horn
Frederick, Becca
Goldstein, Joe

Trumpet
Dolney, Joshua
Eames, Ela
Henry, JaKobe
Templin, Annika

Percussion
Prado, Ethan
Roberts, Brant
Samuelson, Noah

Harp
Preskill, Sasha

Violin
Childs, Stella
Furgala, Michael
Ha, Stephanie
Hajek, Ryan
Haynes, Leah
Kasdan, Rebecca
Kruel, Angela
Kuba, Connie
Kublank, Noah
Layman, Elsie
Lee, Tim
Majdoubeh, Nora
Orals, Andrew
Ruiz-Gehrt, Andreas
Sadler, Sydney
Sanderson, Mary
Saxton, Julie
Seiya, Ayu
Williams, Maya
Wu, Daniel
Zhao, Leah

Viola
Dressler, Brianna
Morby, Grace
Noga, Madeline
Vamos, Olivia
Zhang, Jessica

Cello
Childs, Trudie
Kamei, Satoshi
Moore, Braden
ODonald, Keegan
Sandman, Ethan
Schlencker, Ethan
Wu, Yu-Ping
Yo, Nai-Chien

Bass
Fuller, Cameron
Jaeger, Joseph
Nagler, Jacob
Tyler, Gabis

 

UI Symphony Orchestra - VIRTUAL ENSEMBLE

Briggs, Natalie
Bucio, Alexa
Caplan, David
Chang, Ariel
Gjebic, Julia
Haddon, Eliza
Hongyi, Qian
Krueger, Cait
Kurita, Makiba
Langenberg, Kelly
Liu, Dai-An
Mattern, Elizabeth
Schricker, Haley
Segredo, Suzanne
Solomon, Kayla
Stamer, Steven
Tseng, Huai-An
Yang, Tingyu
Yang, Yuanmu
Yin, Emily
Yu, Chieh-An

Illinois Wind Orchestra

First Meeting: Tuesday at 1:00PM, via ZOOM

Flute:
Natasha Kozintseva
Annie Li
Hannah Risberg
Deepti Vadhiyar
Sydney Weiler

Oboe:
Andy Nisipeanu
Jamie Ostick

Bassoon:
Alexa Garcia

Clarinet:
Michelle Bae
Leah O’Dekirk
Sammi Salmi
Kevin Valois

Bass Clarinet:
Dan Ferriss

Saxophone:
Mitch Berg
Jack Govern
Kyle Kreutzer
Nate Maher
Naomi Niekerk

Trumpet:
Elisabeth Bieber
Ryan Kazda
Hannah Marek
Anthony Soria
​Nick Szoblik
Rachel Tunnell

Horn:
Matt Fonda
Elizabeth Mazzolini
Evan Peterson
Acacia Steenberg

Trombone:

Kevin Acuna
Brian Ford
Charlie Hall
Jason Kazin
Evan Smith
Matt Welch

Euphonium:
Megan Houlihan
Lydia Latham

Tuba:
Rhyne Dresbach

Percussion:
Ben Buckley
Jeff Elem
Sean Finnegan
Emma Lemke
Sebastian Nassar
Shane Nelson

 

Hindsley Band

First Meeting: Tuesday at 3:00 pm, via Zoom

Flute:
Lisa Altaner
Kaitlyn Kowalski
Sara Mouscher
Yanni Ovalle
Danica Southerland
Agnes Zochowska

Oboe:
Joe DeMaria

Bassoon:
Ayan Mallik
Ann Mattson
Kaitlin Skurnak

Clarinet:
Clara Galbraith
Megan Horner
Rosemary Mascarenhas
Aidan Purcell

Saxophone:
Claire Baranyk
Destinee Feliciano
Yaffe Green
Noah Treat
Megan Zhou

Trumpet:
Grace Aducci
Ryan Joel
Carmela Scambiatterra
Megan Shamsi
Eric Verplaetse

Horn:
Diya Joshy
Andrew Mays

Trombone:
Eliel Duran
Jerry Min
AJ Tripoli
​Chris Vosburgh

Euphonium:
Tavonn Adams
Jake Gugliemi

Percussion:
Joe Cangelosi
Anja Chen
Tim Nichin
Aaron Saucedo
Michael Sosa
Hunter Valkema